10.11.17

Trzy w jednym

Długo nie pisałam, bo nie mogłam się zebrać, za karę trzy tematy w jednym wpisie.

Wojna Halloween kontra Święto Zmarłych.

Nie mogę powiedzieć, żeby to komercyjne święto było moim ulubionym, ale odkąd katolicy rozpoczęli na niego idiotyczny hejt, łapię się na tym, że obchodzę je im na złość. No sorry, ale może by katolicy bardziej zajęli się ofiarą i czynieniem dobra, zamiast zaczęli się wtrącać w to, jak się kto bawi. Podczas kolędowania też jedna osoba jest przebrana za diabła i tu nikt włosów z głowy nie rwie. Kiedyś zamiast Halloween były Andrzejki, wróżenie z wosku, bale przebierańców (niekoniecznie za zombiaki  i potwory, ale i tak), czytanie przez wiedźmę ze szklanej kuli i inne tego typu atrakcje. No i co? Ktoś umarł? Ni. Z drugiej strony zaraz się zaczyna jojczenie, że to Wszystkich Świętych a nie żadne Święto Zmarłych. A guzik! To jest właśnie pradawne słowiańskie święto, kiedy palono ognie na grobach przodków (zresztą w podobnym terminie pojawia się w Indiach święto Diwali, które wygląda niemal tak samo wizualnie, chociaż oni tam nie mają grobów bliskich, to jest ichni Nowy Rok). Kościół wchłonął je i nazwał po swojemu, ale mimo tysiąca lat niszczenia miejscowych tradycji nie udało się wykrzewić jego głównej symboliki i mało kto myśli tego dnia o jakichś bliżej nieznanych świętych, odwiedzamy i wspominamy naszych krewnych, którzy odeszli. Czy kłóci mi się to z Halloween? Nie. Dlaczego?


Bo odwiedzanie naszych krewnych może wiąże się z zadumą, ale po prawdzie to ja po śmierci nie chciałabym na swoim grobie stada płaczków. Wolałabym, by ktoś przysiadł, napił się przy grobie herbaty (lub jak Gruzini wina) i poopowiadał dowcipy. Żeby ten dzień był okazją do przypadkowych spotkań rodzinnych. Żeby nie był kolejnym ponurym świętem, gdzie wszyscy posypują się popiołem, tylko świętem nadziei i uśmiechu. Od razu widać, że nie jestem katoliczką, co? No i dziecko krzywdzę. Bo na pytanie, co się dzieje z człowiekiem po śmierci odparłam, że zostaje duchem. Zła matka. :DTu muszę pochwalić przedszkole Kluski, wybrali się na lokalny cmentarz i odwiedzili pomniki ofiar wojennych. Każde dziecko zapaliło znicz i dowiedziało się czegoś o zwyczajach obchodzenia 1 listopada. Co nie przeszkodziło zrobić konkursu na dynię i Balu Halloweenowego. Kompromis, tak lubię. Przez tę wycieczkę jeszcze tego samego dnia musieliśmy pokazać Klusce groby dziadka i innych krewnych, bo nie pamiętała z zeszłego roku. Jeszcze przed świętem. A w święto była na cmentarzu dwa razy, za pierwszym razem z wujkiem i babcią (spotkała wujka dziadka i wujka pradziadka, yyy, to znaczy przyrodniego brata swojego pradziadka ze strony taty), a za drugim razem z nami (spotkała swoich kuzynów, z których jedno jest ciut młodsze od taty, a kuzynka starsza, tak się pokolenia przesunęły, tata Kluski jak się urodził, miał już dwuletnią siostrzenicę). Chyba złapała bakcyla naszych cmentarnych wędrówek. Z tatą Kluski co roku odwiedzamy kilkadziesiąt cmentarzy rowerowo.


Praca domowa, wyścig szczurów i tak dalej.


Zauważyłam, że od dawna w Polsce uważa się, że mądre dziecko to skrzywdzone dziecko. Już kiedy byłam dzieckiem, co zdolniejsi uczniowie byli jawnie szykanowani. To się zmieniło, ale w społeczeństwie nadal pokutuje mit przeciętności polegający na równaniu w dół. Uczyć dziecko czytania czy matematyki przed szkołą podstawową? A na co mu to. Misie i lalki! Co z tego, że potem w szkole będzie mieć problemy z nauką, że się zniechęci i będzie ślęczał godzinami nad pracą domową, zamiast pięciu minut. Krzywdzenie dziecka! No nie, na to się nie zgodzę. Dzieci różnią się między sobą zdolnościami, ale jeśli da się nawet mniej zdolnemu dziecku trzy lata na naukę czytania, a nie tylko pół roku, zaręczam, że nauka ta pójdzie mu bezstresowo. Jak uczą dzieci czytać w przedszkolu? Na przykład przerabiają literkę T. Pięciolatki. Zadanie - pokoloruj literkę, obrysuj obiekty zaczynające się na tę litery. Spróbuj przegłoskować prosty wyraz t a t a. Jak to jest krzywdzenie dziecka, to ja jestem Struś Pędziwiatr.


Dużo się mówi o sensowności prac domowych w szkole i tak dalej. Również uważam, że prac domowych nie powinno być zbyt wiele. Ale jeśli do szkoły podstawowej połowa klasy idzie nieprzygotowana do nauki, to musi nadrabiać ślęcząc po godzinach. Uczcie swoje dzieci, zanim pójdą do szkoły, bez stresu, za pomocą zabawy i ciekawych ćwiczeń, to nie spędzą pół dnia na szlaczkach czy czytance, tylko machną je na przerwie między lekcjami albo odrobią je podczas dwóch godzin w świetlicy. Nawet rano przed lekcjami, jeśli będą na drugą zmianę. Dziecko przyzwyczajone za młodu do pewnego czasu w ciągu dnia przeznaczonego na naukę, nie odbierze szkolnego drylu jako szoku.


Festiwal Lego i Święto Wisły


Zapomniało mi się o paru fajnych imprezach, na których było dziecię w Warszawie. Rodzinnie jesteśmy fanami klocków Lego, ja bardziej w teorii, tatuś Kluski w praktyce, bo zbierał mnóstwo zestawów jako dziecko i zachował je do dziś. Po kawałku prezentuje je Klusce i Kluska jest przeszczęśliwa. Oprócz tego czasem dostanie jakiś zestaw od rodziny dodatkowo, ale klocków taty jest tak wiele, że nie odczuwam przymusu dokupowania nowszych. Póki co po kawałku kompletujemy stację benzynową (sam obiekt młoda dostanie na Gwiazdkę). Nie ma co się dziwić, że Festiwal Lego był dla Kluski nie lada przeżyciem.


Mniej więcej w podobnym terminie odbyło się Święto Wisły, gdzie organizatorzy spisali się na medal robiąc kącik zabaw dla dzieci. Klusce chyba najbardziej podobało się pływanie łodzią, tą prawdziwą ale i drugą, udawaną, gdzie można było pożeglować na sucho kręcąc żaglem. :)


Kluska była też na paru innych piknikach, gdzie jak zwykle się doskonale bawiła. A potem wraca do domu i się nuuudziiii. ;)


Od miesiąca chodzi między innymi dlatego na zumbę, bo byśmy oszaleli wieczorami. 2x45 minut tygodniowo i jakoś nam lżej. ;)


8 komentarzy:

 1. 3 wpisy, to i 3 komentarze będzie, bo czuję, że sie rozpiszę, a jak mi się google wyloguje i potem skasuje sie komentarz, to mnie coś trafi.

  Co do halloween, nie obchodzę, nie podoba mi się i w sumie cieszę się, że u nas nieśmiało ta moda wchodzi. Jeszcze z 5 lat i się pewnie przyzwyczaję, ale mi się to nie podoba, tak jak nie lubię kolędników. Jestem katoliczką i nie lubię kolędników... ale trzeba wiedzieć, że kiedyś kolędnicy chodzili i chciało im się w każdym domu zrobić krótkie przedstawienie. Teraz mam wrażenie, że ta jedna zwrotka kolędy jest wymęczona i niedouczona, poza tym kolędowanie stało się maszynką do zarabiania kasy nie mającą nic wspólnego ze świętami ( nie mówię o wszystkich). Piszesz, że nie jesteś katoliczką, a wyjaśniłaś córce, że po śmierci człowiek staje się duchem, no cóż to coś pokrewnego do duszy mimo wszystko. Chyba, że chodzi o takiego ducha z łańcuchami, który straszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej okolicy nawet kolędników nie było, może to pochodna wielkiego blokowiska. Zwróć uwagę, że duch nie równa się dusza. Ducha można zabić albo przenieść do innego wymiaru. Dla mnie duch oznacza coś zupełnie niekatolickiego, bliżej mi do hinduizmu i reinkarnacji. Przy czym nie jako osoba wierząca, bo ja nie wierzę, tylko rozmyślam. Tak, mówiąc "duch" miałam na myśli takiego z łańcuchami, co straszy, Kluska czasem zakłada prześcieradło na głowę i nas straszy po domu :)

   Usuń
  2. Ach widzisz, bo dla mnie duch jest po prostu zabłąkaną duszą. Mimo wszystko mam nadzieję, że nigdy takowej nie spotkam bo niechybnie padłabym trupem.

   Usuń
  3. No właśnie ja jako nie-katolik postrzegam byty pośmiertne bardziej jako duszki z fimu Ghostbusters. Kluska na kościół mówi zamek, bo tam mieszka królewna w koronie. ;)

   Usuń
 2. Uczyłam Kacpra czytać przed pójściem do szkoły i to była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć. Teraz w nauce nie odstaje od starszych kolegów, jedyny wyjątek stanowią dyktanda i ortografia. No niestety mimo sporej ilości przeczytanych książek, zasady pisowni zupełnie mu nie wchodzą i pisze nieraz jak słyszy. Ale z ręką na sercu potwierdzam, że w pierwszej klasie był jedną z niewielu osób, które nie przeżyły szoku i których nie pokonały wymagania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam bardzo dużo książek za młodu, ale bez wkuwania na pamięć wyjątków typu "chór, córka, dopóki, jaskółka" itp. nie dałabym rady. No i pisałam dodatkowo dyktanda w domu, mama mnie sprawdzała. Szkoła jest dla mnie jako coś do sprawdzania wiedzy i określania ram, w jakich ma się poruszać, ale to nie zwalnia rodzica z uczenia dziecka. Zdawanie się na przypadkowego nauczyciela to ruletka. Trafi się świetny, będzie super, trafi się słaby i dziecko straci. Jeszcze zanim poszłam do szkoły mama mi robiła takie pseudo-lekcje w domu z zegarkiem, to również pomogło.

   Usuń
 3. Lego, ile u nas tego jest. Połowę musiałam wynieść do piwnicy, a druga połowa została u młodego mimo wszystko bardzo je lubię. Są ponadczasowe i bardzo trwałe. Zupełnie się nie dziwię, że Kluska je tak lubi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My mamy magazyn w jednej sofie. Dwa ogromne pudła, teraz jeszcze podzielone na strunówki z poszczególnymi obiektami, żeby było łatwo składać. I jeszcze instrukcje. :)

   Usuń